Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Historia spotkań 2002

W 2002r spotkania odbyły się nastepująco:

19.12. Opłatek 2002 Spotkanie opłatkowe.
Wyjątkowo na Suchaninie GTF spotkał się na tradycyjnym "opłatku". Przyjaciele Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i PKM Burdl m.in. wspólnie kolędowali i obejrzeli "Opowieść wigilijną" w wykonaniu teatru dziecięcego.
 
12.12. Podczas ostatniego spotkania Kursu fotografii czarno-białej Jan Gackowski przedstawiał zasady kompozycji, które obrazował slajdami własnego autorstwa.
Spotkania osób uczestniczących w kursie, w 2003 roku bedą odbywać się w ramach sekcji czarno-białej GTF.
 
05.12. Dubai w fotografii - slajdowisko - wieczór autorski Michała Zemflera w GTF.
Podczas wieczoru Michał Zemfler, miłośnik gór, wspinaczek górskich i fotografii, przedstawił soje fotografie powstałe podczas kilkumiesięcznego pobytu na Bliskim Wschodzie. Dubai w GTF - Michał Zemfler
 
Zemfler, członek KWT Trójmiasto, tak opowiada o miejscach, które odwiedził w Zjednoczonych Emiratach Arabskich:
"W rejonie Emiratów oraz półwyspu Musandam (Oman) wyróżniamy trzy wyraźne pasma górskie: Ru'us Al Jibal, Shumayliyah oraz Hajar al Gharbi.
Góry Shumayliyah, blisko wschodniego wybrzeża zbudowane są głównie z rozpadającej się skały pochodzenia wulkanicznego. Góry Ru'us al Jibal to masyw górski pokrywający półwysep Musdam (Oman) oraz północną część emiratu Ras Al Khimah. Charakteryzuje się skalą wapienną. Góry Hajar al Gharbi rozciągają się wzdluż głównej granicy miedzy Omanem a ZEA. Wspinaliśmy się w masywie Ru'us Al Jibal w emiracie Ras Al Khimah, góry te to najwyższe pasma emiratow, a także najlepsza skała.
W większości góry osiagają wysokości rzędu 1500 m z kilkoma szczytami zaraz przy granicy z Omanem sięgającymi 2000 m. Główne rejony wspinaczkowe to Wadi Ghalilah, Wadi Bih, oraz Wadi Qada. To około 100-120 km od Dubaju. Skupiliśmy się głównie na rejonie Wadi Bih. To około piętnastokilometrowej długości wąwóz o szerokości od 100 do 500 m i wysokości do 500 m. U podnóża ścian piętrzą się często olbrzymie bloki skalne (świetne buldery). Pionowe ściany wąwozu zakończone są płaskimi, silnie zerodowanymi szczytami wyglądającymi jak kupa kamieni."
 
Zapowiadany wczesniej dzień Koszalina w Gdańsku, z przyczyn niezaleznych od GTF został odwolany.
 
28.11. Odbyły się kolejne zajęcia Kursu fotografii czarno-białej.
 
22.11. Wystawa fotograficzna "Zdarzenia 2002 w Tczewie - wszystko się może zdarzyć" odbyła się w Dom Kultury "KOLEJARZ" w Tczewie.

 
21.11. Na NWZGTF podjęto decyzję o zmianie formuły działalności GTF, postanowiono o powtórnej rejestracji Towarzystwa. Przyjęto sprawozdanie z działalności starego Zarządu oraz jego dymisję, zgromadzone osoby, stanowiące zebranie założycielskie nowego Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, wybrały nowy Zarząd, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński.
Warunkiem koniecznym dla pełnego funkcjonowania GTF jest jego rejestracja w myśl istniejących przepisów prawnych. Przyjęta droga była jedyną formą zalegalizowania działalności Towarzystwa.
 
19.11. W Tczewskim Centrum Kultury odbył się wieczór autorski Stanisława Składanowskiego.
Pomimo fatalnej pogody na spotkanie przybyli tczewscy miłośnicy fotografii i z zainteresowaniem obejrzeli prace autora oraz wysłuchali m.in. o trudach związanych z wykonywaniem zawodu fotografa.
 
17.11. W niedzielny poranek i popołudnie miłośnicy fotografii spędzili w Swarożynie i okolicach.
Myśliwy i fotograf Jan Przychodzeń przygotował dla uczestników wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie urokliwych miejsc wraz z leśniczym ze swarożyńskiego lasu. Na zakończenie było m.in. piwo z miodem...
 
15.11. 3 akty - wystawa prac Leszka Maleszewskiego, Jerzego Leśniaka i Jana Gackowskiego w PKM BURDL.
Autorzy podczas wieczoru zaprezentowali obrazy, grafiki, rysunki, fotografie i przeźrocza przedstawiające akt kobiecy i męski.
 
14.11. Na kolejnym spotkaniu "Kursu fotografii czarno-białej" uczestnicy dowiedzieli się czym są papiery wielogradacyjne i jak wykorzystać ich zalety.
 
09-11.11. Na plener fotograficzny i slajdowisko w Kuźnicy wybrało się ośmioro członków GTF. Więcej »
 
07.11. Dzień Tczewa i myśliwstwo.

Pierwsza część wieczoru to prezentacja dokonań S. Gawrońskiego z Tczewa. Autor fotografuje od 13 lat, głównie jesienią i wiosną podczas spacerów po Tczewie i okolicach. Fotograf przedstawił wiele interesujących prac z Kociewia i Żuław. Drugim nurtem twórczości Gawrońskiego jest utrwalanie na kliszy tczewskich "Zdarzeń", cyklicznej imprezy plastyczno-artystycznej.

W drugiej części wieczoru Jan Stańczak opowiedział zebranym o swoich doświadczeniach z myśliwstwem.
 

28.10. Kolejne dodatkowe spotkanie w ramach "Kursu fotografii czarno-białej". Uczestnicy wywoływali zdjęcia i zapoznawali się z ciemniowymi "machlojami" Prezesa GTF.
 
24.10. Na zajęciach dodatkowych "Kursu fotografii czarno-białej". Uczestnicy poznali wyposażenie ciemni i obserwowali proces wywoływania zdjęć.
 
24.10. Podczas wieczoru autorskiego Jana Stańczak, laureat ostatniego konkursu o "nagrodę prezesa", prezentował m.in. fotografie z rejsów jachtem MK Cafe oraz klimatyczne pejzaże.
 
Jan Stańczak - 1 Jan Stańczak - 2 Jan Stańczak - 3
Jan Stańczak - 4 Jan Stańczak - 5
17.10. Odbyliśmy "Podróże na wschód" - Magda Żurawska, Eugeniusz Nurzyński i Sławomir Fiebig zaprezentowali swoje prace powstałe podczas wyjazdów na wschód mniej i bardziej odległy. Była to suwalszczyzna, białostoczczyzna i Rosja w fotografii czarno-białej, kolorowej i na przeźroczach.
Kraina otwartych okiennic - M.Żurawska (3)
Kraina otwartych okiennic - S.Żurawski (2) Kraina otwartych okiennic - M.Żurawska (1)
Kraina otwartych okiennic - Sławomir i Magdalena Żurawscy
16.10. Odbyły się pierwsze zajęcia merytoryczne Kursu fotografii czarno-białej.
Na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wywołać film i zobaczyli jak proces ten przebiega krok po kroku.
 
15.10. W Tczewie rozpoczęła działalność pracownia fotograficznej.
W spotkaniu uczestniczyło dwadzieścia kilka osób, postanowiono m.in., że GTF przeprowadzi w Tczewie "Bezpłatny Podstawowy Kurs Fotografii".
GTF zacieśnia współpracę z TCK. Fotograficy z Trójmiasta brali m.in. udział w tczewskich "Zdarzeniach", czego wynikiem będzie wystawa powstałych przy tej okazji prac.
 
10.10. Rozpoczął się kurs fotografii czarno-białej w klubie BURDL na Suchaninie (ul. 3 Lipy 2). W spotkaniu organizacyjnym uczestniczyło około 30 osób, z których kilkanascie przystąpi do zajęć wprowadzających w tajniki fotografii w środę 16.10. Z powodu konieczności utrzymania ciemni fotograficznej, koszt udziału w kursie wynosi 50 zł miesięcznie (w listopadzie i grudniu).
 
03.10. Odbyło się zebranie członków GTF przygotowujące Nadzwyczjne Walne Zgromadzenie Członków GTF. Podjęto decyzję o zwołaniu NWZ członków GTF na 21 listopada 2002.
 
20.06. Odbył się "Konkurs o nagrodę Prezesa". Temat przedstawianych prac był dowolny. Spośród kilkudziesięciu prac kilkunastu autorów Jury (Anna Okońska-Węsiora i Jan Gackowski) postanowiło nagrodzić następujące zdjęcia:
Miejsce 1. - Jan Stańczak - Leśna impresja - 1 Miejsce 1. - Jan Stańczak - Leśna impresja - 2 Miejsce 1. - Jan Stańczak - Leśna impresja - 3
Miejsce 1. - Jan Stańczak - Leśna impresja
Miejsce 2. Wojciech Marciniak - Strumień
Miejsce 2.
Wojciech Marciniak - Strumień.
Miejsce 3. Anna Drążek - Foka
Miejsce 3.
Anna Drążek - Foka
06.06.

Odbył się wieczór autorski Pawła Kleinedera.

Autor mówił o swoim przypadkowym powrocie do fotografii po 20 latach przerwy. Kleinedera interesuje głównie fotografia reklamową, a jego zdjęcia można zobaczyć w polskich i brytyjskich wydawnictwach poświęconych kulturystyce i fitness. Podczas spotkania fotografik zaprezentuował swoje najlepsze prace (nie tylko przedstawiające piękno umięśnionego ludzkiego ciała).
 

13.06.

Pierwszą część ostatnich zajęć "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii" Piotr Zabłocki wypełnił wykładem na temat fotografii powstającej z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego. Autor zaprezentował także swoje prace nagrodzone m.in. w prestiżowym konkursie CYBERFOTO.

W drugiej części spotkania Adam Matuszewski zdradzał techniczne tajniki fotografii czarno-białej. Uczestnicy mogli dowiedzieć się np. do czego służy powiększalnik, wywoływacz i utrwalacz.
 

23.05. Siódme zajęcia "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii" poprowadzili Adam Fleks (historia fotografii) i Waldemar Nowy (kompozycja i tonowanie).
 
16.05. Na szóstych zajęciach "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii" uczestnicy dowiedzieli się od E.Trojanowskiego i E.Nurzyńskiego o regułach rządzących konkursami fotograficznymi (kryteria oceny zdjęć, ocena zdjęć, przygotowanie zdjęć do wysyłania na konkurs). Kursanci zapoznali się także z pracami Magdaleny Żurawskiej, Eugeniusza Trojanowskiego i Jana Gackowskiego (zdjęcia z rajdu doliną Raduni).
 
09.05. Beata Zujewska

Wyjątkowo w klubie BURDL na Suchaninie odbył sie wieczór fotograficzny (5. zajęcia kursu) połączony z prezentacją zdjęć autorstwa uczestników kursu.Przemysław Kozłowski - Grecja 1999


 
Wśród zdjęć przeważały fotografie wykonane podczas rajdu jarem Raduni, nie brakowało jednak zdjęć wykonanych przy innych okazjach. Jury składające się z członków GTF uznało za najlepsze prace autorstwa Beaty Zujewskiej i Przemysława Kozłowskiego.
 

04.05. Uczestnicy rajduOdbył się rajd doliną rzeki Raduni połączony z plenerem fotograficznym. Uczestniczyło w nim 32 osoby, zarówno pogoda jak i humory dopisały.
 
25.04. Na czwartych zajęciach "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii" uczestnicy zapoznali się m.in. z historią fotografii (prezentował A.Fleks) oraz podstawowymi zasadami fotografii, poznali także tajniki diaporamy (wykładał i pokaz S.Fiebig).
 
18.04. Pełnia symetrii - fot. A.PolakowskaOdbył się konkurs na zdjęcie miesiąca. Spośród kilkudziesięciu prac kilku autorów najwyższą ocenę Piotra Zabłockiego (jednoosobowe jury) otrzymała praca "Pełnia symetrii" autorstwa Anety Polkowskiej. Zwyciężczyni otrzymała oklaski i dyplom (ostatni z limitowanej serii "z dziurką"). Prezes Jan Gackowski zapowiedział uruchomienie od września 2002 sekcji fotografii czarno-białej. Planuje się także wznowienie klasycznego studium portretu i dorocznego konkursu na najlepszy czarno-biały portret.
 
17.04. W Miejskim Domu Kultury Suchanino odbył się wernisaż fotograficzno-poetycki "Macho". Wieczór obfitował w różnorodne formy artystycznej ekspresji. Młodzież z Suchanina przedstawiła spektakl teatralny i wiersze, członkowie GTF zaprezentowali swoje fotografie, wystąpił także zespół muzyki jassowej i solista grający na trąbce. Motywem przewodnim wszystkich prezentacji był tytułowy "Macho" - obiekt kobiecego pożądania.
 
11.04. Odbyły się trzecie zajęcia "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii". Uczestnicy na spotkaniu zapoznali się m.in. z historią fotografii (prezentowali A.Fleks i J.Gackowski) oraz podstawowymi zasadami fotografii (wykładał S.Fiebig). W przerwie rozdano 125 kart (nie dla wszystkich chętnych wystarczyło) uprawniających do korzystania z 20 proc. rabatu na usługi w Laboratorium Fotograficznym ZOOM.
 
04.04.

E.Nurzyński poprowadził zajęcia szkoleniowo-dyskusyjne na temat konkursów fotograficznych.

Podczas wieczoru autor przedstawił swoje liczne uhonorowane nagrodami prace i opowiedział o konkursowych doświadczeniach. Do tej pory brał on udział w około 180 konkursach i zdobył 81 nagród i wyróżnień. Jest m.in. laureatem prestiżowego konkursu Gazety Wyborczej i AGFA "Wielka szansa", "Smak Życia" - Taste Life Johnnie Walker oraz pomorskich konkursów fotografii prasowej. Ostatnim dużym sukcesem autora jest zwycięstwo w konkursie Portfolio 2001 miesięcznika "Foto", jako nagrodę otrzymał - aparat Minolta Dynax 7.
 

28.03. Odbyły się drugie zajęcia "Bezpłatnego Podstawowego Kursu Fotografii". Liczba uczestników jest wciąż imponująca, na spotkaniu zapoznali się oni m.in. z historią fotografii oraz budową aparatu fotograficznego.
 
14.03. Rozpoczął się "Bezpłatny Podstawowy Kurs Fotografii". Przyszło około 200 osób. Uczestnicy spotkania uzyskali od Prezesa J.Gackowskiego podstawowe informacje o kursie, E.Nurzyński zaprezentował historię i fototekę GTF.
 
07.03. Marek Opitz podczas wieczoru autorskiego zaprezentował fotografie publikowane m.in. w albumie "Żuławy - czas przełomu" i "National Geographic".
M.Opitz stara się utrwalić kulturę i historię Żuław działając na wielu polach (fotografia, książki, film). Autor opowiadał o swojej małej ojczyźnie, o ginącej krainie, niszczejących zabytkach i po woli odchodzącym pokoleniu powojennych osadników. Wysokiej klasy fotografie i umiejętna narracja pozwoliły zebranym lepiej poznać piękno i dzieje niedocenianych polskich Niderlandów.
 
21.02. Odbył się wieczór autorski Grzegorza Laskowskiego (GTF-Reda). Prace prezentowane były publicznie po raz pierwszy. Makrofotografie, pejzaże, zdjęcia architektury i wnętrz utorstwa młodego twórcy wzbudziły duże zainteresowanie wśród zebranych.
Aktualnie prace G.Laskowskiego można obejrzeć w Stoczni Gdańskiej.
 
07.02. Czesław Mil, fotoreporter "Głosu Wybrzeża" przedstawił zdjęcia z gdańskiej powodzi. Dzięki fotografiom można było przypomnieć sobie dramatyczne chwile lata 2001. Cz.Mil opowiadał także o ciężkiej pracy fotoreportera prasy codziennej.
Powódź w fotografii Cz.Mila będzie prezentowana także na wystawie dla Polonii w Kanadzie.
 
31.01. Odbył się konkurs na najlepsze przeźrocze (pełna dowolność)
 
17.01. Podczas spotkania szkoleniowo-dyskusyjngo Eugeniusz Trojanawski (GTF, FKRP) prezentował swoje najlepsze prace. Odbyła się także publiczna ocena jego zdjęć.