Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Łodzie na horyzoncie

Eugeniusz Nurzyński

Żyjemy w świecie obrazów, atakują nas na każdym kroku, są wszędzie. Jednocześnie chcemy widzieć coraz więcej, dokładniej i wyraźniej. Już nie wystarczają nam kolorowe "pocztówki" z wakacyjnych podróży, na których zawsze czegoś brakuje. Dopiero zdjęcia panoramiczne są w stanie zrobić wrażenie - olśnić widza ogromem przestrzeni i wspaniałą perspektywą. Nie dziwi więc fakt rosnącej popularności aparatów panoramicznych. Są to najczęściej drogie i skomplikowane konstrukcje. Wyjątkiem jest tu Horizon-202, rosyjski następca popularnych - także u nas - radzieckich aparatów panoramicznych

ZDJĘCIE

 

 

 

ZDJĘCIE

Horizon-202 jest chyba najtańszym aparatem panoramicznym - kosztuje około 800 złotych. Jest bardzo lekki (900 g) i prosty w obsłudze. Wyposażono go w obrotowy obiektyw MC 28 mm f/2.8, na który można założyć filtry: UV, szary lub zielony. Kąt widzenia obiektywu wynosi 120°. Z jednego małoobrazkowego filmu można zrobić 22 zdjęcia o wymiarze kadru 24 x 58 mm. Ogromną zaletą tego aparatu jest ostrość obrazu - przy przysłonie f/16 daje się fotografować już z odległości l metr.

 

 

Łodzie na horyzoncie - 5

Zdjęcia z bliska i w pionie wymagają sporo uwagi - trzeba się sporo nagimnastykować, by nie sfotografować własnych nóg. Pewna wprawa konieczna jest także przy ładowaniu filmu do aparatu - należy to robić bardzo starannie, aby uniknąć (częstego w tym aparacie) zrywania filmów. Zdjęcia Horizonem-202 można robić "z ręki" - do dyspozycji są bowiem czasy 1/60, 1/125 i 1/250 s. Bodaj najciekawsze rezultaty daje użycie czasów długich -1/8, 1/4 czy 1/2 s. Warto przy tym eksperymentować i poruszać aparatem na statywie lub nawet trzymanym w ręku. Oczywiście, efekty są różne - mniej lub bardziej zamierzone.

 

ZDJĘCIE

 

Prezentowane zdjęcia wykonałem na Helu. Rozległe przestrzenie półwyspu, morskie pejzaże i odległe horyzonty, to tereny wprost wymarzone dla aparatu panoramicznego. Od kilku lat fotografuję Horizonem-202 nie tylko porty i rybackie łodzie, ale także życie codzienne i zwyczaje ludzi, zamieszkujących ten najpiękniejszy zakątek północnej Polski.