Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Historia GTF

 

W roku 2002 Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne obchodziło 55-lecie swego istnienia.

Tradycja spotkań Fotografików Gdańska istnieje od dawna, idea ich sformalizowania ziściła się dopiero po wojnie. W Trójmieście osiedliło się wówczas wielu twórców z najlepszych "polskich szkół fotografii". W 1947 roku Edmund Zdanowski (wilnianin, uczeń Jana Bułhaka - "ojca polskiej fotografii"), Kazimierz Lelewicz (Wilno), Zbigniew Kosycarz (Kraków) oraz Józef Wadowski wraz z prawnikiem Grzegorzem Konofackim dokonali rejestracji stowarzyszenia pod nazwą "Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne". Prezesem został K. Lelewicz a pierwszym członkiem w 1949 Tadeusz Wański (mistrz nastrojowych pejzaży).

Od tamtej pory wydano blisko 700 legitymacji członkowskich.

W 1971 w Sao Paulo GTF uznano za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie. W latach 80-tych Towarzystwo należało do polskiej czołówki stowarzyszeń fotograficznych.

Trudno jest wymienić najwybitniejszych artystów z grona GTF. Z. Błażejczyk, K. Kamiński, M. Kostun, K. Jakubowski, W. Węgrzyn, Leszek J. Pękalski, S. Składanowski - to tylko kilku z nich.

Obecnie funkcjonuje tylko kilka, z kilkudziesięciu towarzystw fotograficznych. Stan liczebny GTF zbliżony jest do tego sprzed pół wieku. Dziś, tak jak przed laty stoją przed członkami GTF podobne wyzwania. Wśród zmieniających się warunków działania, dają o sobie znać prawa rynku, którym podporządkowane są nowe technologie i mody fotograficzne. Wychodząc im naprzeciw GTF chce także realizować stare, lecz wciąż aktualne cele Towarzystwa w tychże nowych warunkach.
 

oprac. na podst. A. Matuszewskiego