Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Historia spotkań 2003

W 2003r spotkania odbyły się nastepująco:

18.12.   •  Opłatek GTF
Doroczne spotkanie opłatkowe GTF zgromadziło kilkudziesięciu członków i sympatyków Towarzystwa. Pod nieobecność prezesa GTF honory gospodarza sprawował Eugeniusz Nurzyński.
W miłej atmosferze, przy dźwiękach kolend przełamano się opłatkiem, dyskutowano o fotografii i planach na przyszłość.
Kilku szczęśliwców otrzymało "Gdańskie impresje w fotografii Eugeniusza Trojanowskiego" - kalendarz na 2004 rok ufundowany przez ENERGĘ Gdańską Kompanie Energetyczną SA.
Drugą część wieczoru uświetnił Stanisław Składanowski prelekcją nt. albumów fotograficznych. Autor omówił m.in. historię swojego najnowszego albumu z serii BOSZ Polska - "Toruń".
Opłatek 2003 - 1 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 2 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 3 - fot. Joanna Grabowska
Opłatek 2003 - 4 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 5 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 6 - fot. Joanna Grabowska
Opłatek 2003 - 7 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 8 - fot. Joanna Grabowska Opłatek 2003 - 9 - fot. Joanna Grabowska
Opłatek 2003 - fot. Joanna Grabowska

 
11.12.   •  Bezpłatny Podstawowy Kurs Fotografii
Wykład IV. Sprzęt fotograficzny (Wojciech Marciniak, Tomasz Ignaciuk).
 
04.12.   •  Spotkanie z twórcami z Bydgoszczy
Pokaz prac - Dariusz Arnold.
 
27.11.   •  Bezpłatny Kurs Podstaw Kompozycji Fotograficznej
Martwa natura (Maciej Kostun). Kontynuacja kursu rozpoczętego wiosną 2003 r.
 
20.11.   •  Bezpłatny Podstawowy Kurs Fotografii
Wykład III - Materiały fotograficzne (Wojciech Marciniak) - Ocena zdjęcia z minilabu (Tomasz Ignaciuk).
 
13.11.   •  Po wystawach w Niemczech
Wrażenia z wystaw w niemieckiej Meklemburgii prac autorstwa E. Nurzyńskiego, E. Trojanowskiego, K. Najdy i P. Wojtczyka.
Wyjazd do Niemiec relacjonował Krzysztof Najda, zaś Eugeniusz Trojanowski, pierwszy członek GTF w FIAP, zdradzał swoją receptę na sukces w fotografii artystycznej.
 
06.11.   •  Konkurs przeźroczy Miejsce 1. - Mateusz Fiebig

Konkurs na najleprze przeźrocze wygrał Mateusz Fiebig. Spośród kilkudziesięciu prac, których tematyka była dowolna, do ostatecznego konkursu publiczność wybrała kilkanaście. Wyboru najlepszego przeźrocza dokonywali już sami autorzy, którzy postanowili zaprezentować w konkursie swoje slajdy. Nagroda niespodzianka trafi w ręce zwycięzcy już wkrótce...
 

30.10.   •  Bezpłatny Kurs Podstaw Kompozycji Fotograficznej

Wykład pt. "Kolor" - praktyczne wykorzystanie koloru w fotografii poprowadził Jan Gackowski.
Podczas zajęć będących kontynuacją kursu rozpoczętego wiosną 2003 r., uczestnicy mogli zapoznać się z wpływem koloru na postrzeganie fotografii. Dzięki wykorzystaniu sprzętu multimedialnego, w łatwy sposób można było zaobserwować które tematy lepiej sprawdzają się w czerni i bieli, które zaś wymagają koloru.
Na zakończenie spotkania zostały zaprezentowane prace Anny Chocholewskiej. Wykonane podczas pleneru w Swarożynie fotografie, spotkały się z uznaniem zebranych, zaś autorka zebrała zasłużone oklaski.
 

23.10.   •  Bezpłatny Podstawowy Kurs Fotografii

Wykład II - kompozycja w fotografii. Kilkadziesiąt zebranych osób wysłuchało wykładu Jana Gackowskiego nt. podstawowych zasad kompozycji fotograficznej.
K. Najda i E. Nurzyński na gorąco dzielili się wrażeniami ze swoich wystaw w niemieckiej Meklemburgii.
 

16.10.   •  Po plenerze fotograficznym w Swarożynie

Z powodu niemożliwości korzystania ze sprzętu multimedialnego prezentację przełożono.
Odbyły sie zajęcia nt. aparatów i obiektywów fotograficznych.
 

09.10.   •  Wieczór diaporamy niemieckiej
      - dlaczego się nie udało

Chciałbym w kilku zdaniach wyjaśnić widzom, którzy zebrali się na wieczorze diaporamy niemieckiej, dlaczego pokaz w dniu 9 października nie w pełni się udał. Przyczyną była pomyłka w dacie imprezy, która nastąpiła podczas umawiania się z kierownictwem kina (trudno dziś ustalać, kto zawinił). Pracownicy kina zarezerwowali nam czas na 10 października, i tak zaplanowali projekcje filmowe w kinie, by sala, w której miały się odbyć projekcje diaporam, była do naszej dyspozycji od godziny 18.00. Pokaz zapowiedziany został na godzinę 19.00, a wolny czas był przewidziany na spokojne rozstawienie sprzętu, sprawdzenie jego działania oraz usunięcie ewentualnych usterek. Niestety dopiero na kilka dni przed imprezą wyjaśniła się pomyłka w dacie i na dzień 9 października nie udało się już zmienić planu projekcji filmów. Efektem tego było to, że impreza została zapowiedziana na godzinę 19.00, a sala projekcyjna była dla nas dostępna dopiero o godzinie 19.13. Brak wolnej godziny na przygotowanie projekcji, konieczność szybkiego rozstawienia sprzętu i to w otoczeniu publiczności spowodowała nerwowość kolegów z Niemiec. Nie zdołali oni odpowiednio zestroić aparatury, a pospieszne manipulowanie kablami przy włączonej aparaturze spowodowało uszkodzenie jednego rzutnika - co uniemożliwiło prezentację prac Karla Nowaka.
 
Pragnę w imieniu kolegów z Niemiec przeprosić widzów za zaistniałą sytuację, chociaż tak jak opisałem powyżej, trudno jest naszych gości winić za nieudaną projekcję.
 
Sławomir Fiebig
 

02.10.   •  Konkurs "Wakacje"
Miejsce 1. - Jan Stańczak
Miejsce 1. - Jan Stańczak
Miejsce 2. - Krzysztof Olechnowicz - 1 Miejsce 2. - Krzysztof Olechnowicz - 2 Miejsce 2. - Krzysztof Olechnowicz - 3
Miejsce 2. - Krzysztof Olechnowicz
Miejsce 3. Marcin Kleina
Miejsce 3. - Marcin Kleina


Do konkursu na najlepsze zdjęcia z wakacji mógł przystąpić każdy chętny pragnący zmierzyć się z innymi fotografującymi i mający do zaprezentowania ciekawe prace. Technika i forma prac była dowolna. Prezentacja prac zgłoszonych do konkursu miała odbyć się wg metody zwaną "pranie" - linka jednak okazała się zbyt gruba... Wyboru najlepszych zdjęć dokonało jury w składzie: Stanisław Składanowski, Eugeniusz Nurzyński, Sławomir Fiebig.
Jurorzy nagrodzili prace:
- Jana Stańczaka
- Krzysztofa Olechnowicza
- Marcina Kleina

Zwycięzcy otrzymali nagrody niespodzianki: multimedialny kurs fotografii, medal GTF oraz publikacje z historii GTF.
Gratulujemy
 
18.09.   •  Pokaz diaporam
Odbył się wieczór autorski Sławomira Fiebiga. Pokaz diaporam uzupełniony był prezentacją sprzętu i oprogramowania do tworzenia i pokazu diaporam najnowszej generacji firmy Baessgen.
 
Diaporama jest multimedialną techniką artystyczną łączącą obraz przeźroczy rzutowanych na ekran, z podkładem dźwiękowym. Slajdy pokazywane są w taki sposób, by jeden obraz płynnie przechodził w drugi. Daje to istotny środek wyrazu, jakim jest przenikanie się przeźroczy. Wymaga to zastosowania przynajmniej dwóch rzutników oraz urządzenia miksującego obraz, którym mogą być sprzężone przesłony na obiektyw, ręczne miksery elektroniczne lub sterowniki do projekcji automatycznej. Podkład dźwiękowy w diaporamie tworzy się z muzyki, słowa i nagranych dźwięków natury. W dzisiejszych czasach diaporamiści mają do dyspozycji nowoczesne rozwiązania techniczne, pozwalające (przy pomocy komputera z odpowiednim oprogramowaniem) montować dźwięk i obraz na monitorze.
Utwór diaporamowy, to dzieło zamknięte, będące efektem twórczej pracy autora lub zespołu, posiadające swój temat i dramaturgię. Twórcy z Zachodu Europy często w swoich pracach wykorzystują słowo mówione, co w diaporamach polskich autorów jest raczej rzadkością.
 
18.09.   •  Rozpoczęcie Bezpłatnego Kursu Podstaw Fotografii
Na pierwsze zajęcie kursu, podczas którego odbył się wykład nt. "Budowa aparatu fotograficznego", przybyło około 60 osób. Zebrani zapoznali się z zasadami funkcjonowania kursu, poznali krótko historię GTF, wysłuchali wykładu oraz obejrzeli wystawę prac uczestników kursu kompozycji GTF.
Więcej o kursie»
 
11.09.   •  45 lat TVP Gdańsk
W roku 45 jubileuszu powstania TVP Gdańsk około 20 członków GTF odbyło wycieczkę po siedzibie gdańskiej telewizji. Przewodnikiem przybliżającym pracę w tv był Piotr Wotczyk, wieloletni operator TVG. Można było zobaczyć m.in. studia w których powstają programy, studia realizatorów obrazu i dźwięku oraz miejsca, w których programy są montowane a następnie emitowane.
Z zainteresowaniem spotkała się także zorganizowana w holu TVG wystawa fotografii dokumentująca 45 lat historii gdańskiego oddziału TVP.
 
26.06.   •  "Spotkanie z profesjonalistą w GTF" - Piotr Wojtczyk fot. Piotr Wojtczyk
Bohater wieczoru był uczniem ucznia Jana Bułhaka (prof. Zdanowskiego). Inspirują go głównie pejzaże morskie i impresje wybrzeża. Jak mówi "zdjęcia w stylu Bułhakowskim - fotografia ojczysta". Wojtczak uprawia fotografię czystą bez filtrów i sztuczek technicznych, ważniejsze dla niego jest natura i światło. Używa ustawianego ręcznie aparatu fotograficznego i obiektywów stałoogniskowych.
"Robienie >>dobrych<< zdjęć nie wymaga wielkich nakładów. Trzeba tylko chcieć. Zachęcam każdego do fotografowania tam, gdzie mieszka - wszystkiego: miasta, rzeki, lasu." - stwierdził Piotr Wojtczak. fot. Piotr Wojtczyk
Piotr Wojtczyk ma 45 lat, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie o kierunku fotografii artystycznej. Ma na swoim koncie udział i sukcesy w wielu konkursach fotograficznych (np. I nagroda ministra kultury i sztuki - "Kielce 77"). Przed 25 laty rozstał się z aparatem fotograficznym na rzecz kamery telewizyjnej. Do chwili obecnej pracuje jako operator filmowy w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej. Obecnie od roku powrócił do fotografowania, czego dorobkiem jest pięć wystaw. Jego najnowszą wystawę "To też Gdynia" można było oglądać w gdyńskiej "Galerii Pod Żaglami". Fotografik jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.


  •  Oficjalne zakończenie Kursu Kompozycji GTF
Po wieczorze autorskim Piotra Wojtczyka na kursantów czekajy niespodzianki w postaci dyplomów.
Prezes GTF zaprezentował pracę, która ma być materiałem do "wakacyjnych wariacji" - niebawem każdy będzie mógł pobrać pracę ze stron www, dokonać dowolnej manipulacji zdjęciem, zaś efekt przedstawić na jednym z październikowych spotkań GTF.
 

11.06.   •  Wystawa GTF w Swarożynie.
W Zespole Szkół w Swarożynie odbyła się poplenerowa wystawa GTF oraz prezentacja prac uczestników Kursu Kompozycji GTF.
 
05.06.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej. Podczas spotkania uczestnicy Kursu GTF mogli m.in. wysłuchać fragmentów traktatu o malarstwie Leonarda da Vinci. Kolejną, subiektywną wystawę kursantów pt. "Uszy do góry" przygotował natomiast Eugeniusz Nurzyński. Wystawa w Klubie Garnizonowym od 5.06 do 15.06. 2003 r. Wystawa zakończyła wieloletnią współpracę GTF z Klubem Garnizonowym.
Niestety po raz kolejny z powodów problemów technicznych nie doszedł do skutku multimedialny wykład Macieja Kostuna pt. "Martwa natura". Fotograf obiecał, że przygotuje konspekt wykładu ilustrowany fotografiami, do umieszczenia na stronach GTF, zaś wykład wygłosi w najbliższym dogodnym terminie. Kostun opowiedział m.in. o swoim fotografowaniu oraz najlepszych latach polskiego plakatu.
 
29.05.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej. Podsumowanie wystawy uczestników Kursu - oceny zdjęć dokonali: Anna Okońska-Węsiora, Mirosław Węsiora, Sławomir Fiebig.
 
28.05.   •  Wykład W. Węgrzyna i wystawa Kursu GTF fot. Maciej Szajewski

Wykład artysty, wykładowcy ASP w Gdańsku na temat "Fotografia współczesna - wybrane postawy artystyczne" zgromadził w gdańskim kinopleksie grubo ponad 100 osób.
Przed oraz po wykładzie można było oglądać wystawę prac uczestników Kursu Kompozycji GTF. Konkurs na najlepszą pracę Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej wygrał Maciej Szajewski.
Więcej »
 

22.05.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej. Wykład na temat "Kompozycja w fotografii cyfrowej" wygłosił Piotr Zabłocki. Lauretat konkursów cyberfotografii stwierdził m.in., że "kompozycja w fotografii cyfrowej nie różni się niczym od kompozycji klasycznej i właściwie po tym stwierdzeniu powinien zakończyć wykład, i wyjść przez drzwi lub okno". Zabłocki jednak pozostał na sali i przedstawił swój pogląd na fotografię powstającą z wykorzystaniem aparatów cyfrowych i komputera.
Wykład Macieja Kostuna na temat "Martwa natura" z powodów technicznych przełożono na 05. czerwca.
 
15.05.   •  Bezpłatny Kurs Podstaw Kompozycji Fotograficznej. fot. Marta Zakrzewska

Poplenerowe spotkanie Kursu, podczs którego zostało podsumowane weekendowe fotografowanie Swarożyna i okolic.
Podczas wieczoru został także dokonany wybór najlepszych prac uczestników kursu. Kursanci mieli przygotować prace, które warto zaprezentować szerszemu gronu odbiorców.
Spośród kilkudziesięciu prac jury w składzie: Eugeniusz Trojanowski, Piotr Zabłocki i Jan Gackowski wybrało około 30 najciekawszych, z których wybrano następnie tą najlepszą.
Jury postanowiło nagrodzić Martę Zakrzewską.
 

10-11
05.
  •  Plener fotograficzny w Swarożynie
Na 2-dniowe fotografowanie Swarożyna, okolicznych lasów oraz innych atrakcji zdecydowało się aż 52 osoby!
Okolice przybliżał zebranym Pan Edmund Mrozek oraz Pan Jan Przychodzeń. Warte pochwały zakwaterowanie oraz posiłki przygotował swarożyński Zespół Szkół.
Podczas pleneru uczestnicy Kursu Kompozycji, trójmiejscy oraz tczewscy członkowie GTF, polowali z aparatem na "godne tematy", wysłuchali wieczornego wykładu Macieja Kostuna i Marcina Pazio. Sobotni wieczór zakończył się pokazem i oceną prac uczestników Kursu oraz dyskoteką. W niedzielę po raz kolejny oglądano wszystkie prace kursantów. Plener zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek i nie tylko...
Więcej »
 
08.05.   •  Wystawa zdjęć Edmunda Mrozka.
Podczas wieczoru autorskiego fotograf z Tczewa zaprezentował kilkadziesiąt prac oraz opowiedział o swoim fotografowaniu. Pan Edmund pomimo podeszłego wieku aktywnie spędza każdy dzień i spaceruje z aparatem fotograficznym po okolicach Tczewa. Jego prace to głównie efekt tych wędrówek, utrwala na nich piękno przyrody.
Dodatkową atrakcją była prezentacja "Rzeźby 2301" autorstwa Jana Gackowskiego. Oryginalnego odsłonięcia, a właściwie odpalenia rzeźby autor dokonał w obecności kulkudziesięciu osób.
 
24.04.   •  "Jajeczko" GTF
Poświąteczne spotkanie upłynęło na omówieniu bieżących spraw organizacyjnych oraz na tradycyjnym spożyciu jajeczka.
 
10.04.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej.
Druga część zajęć przy wykorzystaniu rzutnika multimedialnego i komputera.
 
27.03.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej.
Tym razem spotkanie kursu w całości było poświęcone ocenie zdjęć uczestników. Dzięki zastosowaniu komputera i multimedialnego rzutnika zebrani mogli zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć. Na żywo dokonywano komputrowych manipulacji przy fotografiach: kadrowanie, tonowanie, zwiększanie/zmniejszanie kontrastu... Zarówno autorzy zdjęć jak i wszyscy zebrani mogli zobaczyć te same fotografie w różnym wydaniu.
Zajęcia poprowadził Jan Gackowski.
 
21.03   •  S. Fiebig zaprasza na wystawę autorską
Wystawa sitodruków i fotografii została otwarta w piątek 21 marca o godz. 18. w siedzibie ARPO (Spółdzielnia Pracy Twórczej Polskich Artystów Plastyków) w Stągwiach Mlecznych (Gdańsk, ul. Motławska 14). Podczas wernisażu autor pokazał kilka swoich diaporam.
Więcej »
 
20.03   •  Spotkanie sekcji fotografii czarno-białej GTF - "Duże ziarno".
Podczas wieczoru Jan Gackowski dzielił się z pozostałymi członkami Sekcji swoimi doswiadczeniami związanymi z uzyskiwaniem dużego ziarna na papierze fotograficznym. Do otrzymywania ciekawych efektów nie musi służyć jedynie "tradycyjny" sprzęt fotograficzny. Wiele możliwości twórczych daje pn. kserokopiarka...
 
13.03.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej
Uczestnicy kursu wysłuchali kolejnej części wykładu na temat najważniejszych postaci z historii fotografii oraz poznali kolejne tajniki kompozycji fotograficznej. Na koniec tradycyjnie odbyła się ocena zdjęć.
Zapowiadane wczesniej "Spotkanie z mistrzem" - uznanym trójmiejskim artystą fotografikiem Gerardem Waleszkowskim niestety z powodu choroby gościa nie odbyło się.
 
06.03.   •  Zajęcia Bezpłatnego Kursu Podstaw Kompozycji Fotograficznej
Na spotkaniu uczestnicy kursu wysłuchali pierwszej części wykładu na temat historii fotografii. Następnie Jan Gackowski wygłosił wykład wprowadzający do tematu kompozycji fotograficznej i omówił kilka prac uczestników kursu.
Wszyscy kursanci i członkowie GTF otrzymali także "prezent-niespodziankę", czyli imienną kartę rabatową upoważniającą do 25% zniżki w AGFA IMAGE CENTER (Gdańsk Wrzeszcz, ul. Partyzantów - Supersam Zatoka Ip.). Dodatkowo każdy posiadacz będzie mógł do 25. maja 2003 roku wykonać bezpłatnie skan 6 klatek oraz 1 odbitkę formatu 30x45cm.
 
27.02.   •  Spotkanie sekcji fotografii czarno-białej GTF.
  •  Inauguracja ciemni fotograficznej.
W Nowym Porcie przy ul. Marynarki Polskiej pod patronatem GTF rozpoczęła działalność ciemnia fotograficzna.
Więcej »
 
20.02.   •  Wieczór autorski Szymona Michny - "Przeźrocza z wyprawy do Ameryki Południowej (Peru, Boliwia, Chile)". fot. Sz. Michna

Około 80 zebranych dzięki przeźroczom i opowieściom Szymona Michny odbyło 2-godzinną podróż po Ameryce Płd. Autor przedstawił blisko 150 barwnych slajdów. Tradycyjnie spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją...

Michna wybrał się w samotną podróż mając tylko kupiony bilet powrotny do Peru. Fotograf ubolewa, że ze względu na okoliczności nie mógł "podczas przygody swojego życia" utrwalić wszystkiego na kliszy fotograficznej.
"W takiej podróży należy dość radykalnie obniżyć swoje wymagania, poziom estetyki czy wręcz obrzydzenia. Podróż była pełna wrażeń tak ze względu na malownicze krajobrazy, odmienność kultur i jadłospisu, bo nie co dzień można zobaczyć na talerzu świnki morskie, jak również te mniej przyjemne sytuacja jak choćby kradzież całego sprzętu fotograficznego w czasie wyprawy. Szczęśliwie ocalały prezentowane zdjęcia" - stwierdził Szymon Michna. fot. Sz. Michna


Wśród wielu odwiedzonych miejsc, autor wspomina m.in.:
"Peru i monumentalne Andy z malowniczym Machu Picchu, tajemnicze figury nakreślone na płaskowyżu Nazca a widoczne tylko z powietrza i wioski budowane na pływających wyspach z trzcin. Piękno i niepowtarzalność surowych bezdroży Boliwii i Chile z ogromnymi powierzchniami wyschniętych solnych jezior budzą nieopisany wręcz zachwyt."


Szymon Michna mieszka w Rumii, jest z zawodu ekonomistą. Fotografuje od szkoły podstawowej ale dopiero od kilku lat zabawa przerodziła się w poważne hobby. Jest członkiem GTF oraz Gdańskiej Grupy Fotograficznej. Uprawia przede wszystkim fotografię reportażową i krajobrazową. Pasję fotograficzną dzieli z zamiłowaniem do podróży. Poza krajami Ameryki Południowej odwiedził m.in. Borneo, zdjęcia z tej wyprawy także prezentował na spotkaniu GTF.
 
  •  Minął termin zadeklarowania chęci dostarczenia 1 swojej najlepszej pracy roku ubiegłego do "Albumu GTF - 2002".
 
  •  Odbyło się spotkanie sekcji fotografii czarno-białej GTF i minął termin złożenia prac na konkurs "Mały format" - fotografia czarno-biała, format pocztówkowy, temat dowolny.
 

13.02.   •  Bezpłatny Kurs Podstaw Kompozycji Fotograficznej - inauguracja Bezpłatny Kurs Podstaw Kompozycji Fotograficznej

Rozpoczął się kolejny kurs GTF. Od 13.02 do 29.05 Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne poprowadzi bezpłatny kurs, którego celem jest przekazanie podstawowej wiedzy o kompozycji fotograficznej.
Członkowie GTF podczas cyklu 7 spotkań przekażą najważniejsze aspekty kompozycji fotograficznej.
W zajęciach kursu uczestniczą osoby posiadające doświadczenie w fotografowaniu, które dokonały rejestracji swojej kandydatury w GTF.
Zajęcia odbywać się będą w drugi i czwarty czwartek miesiąca, w godz. 18-20, w Klubie Garnizonowym przy ul. Słowackiego 3 (Gdańsk Wrzeszcz).
Na 1-wszym spotkaniu uczestnicy zapoznali się z programem kursu, wysłuchali informacji o GTF oraz obejrzeli najlepsze prace z historii Towarzystwa.
W drugiej części spotkania Prezes GTF zaprezentował i omówił kilka losowo wybranych prac ze zbioru dostarczonego przez kursantów.
Więcej »

11.02.   •  Członek GTF Henryk Zieliński otworzył wystawę: "Ptaki naszych pól, łąk i wód"
Więcej »
 
30.01.   •  Wieczór autorski Grzegorza Mehringa. fot. G. Mehring
Trójmiejski fotoreporter zaprezentował m.in. prace nagrodzone w pomorskich konkursach fotografii prasowej. Fotograf opowiadał m.in. o kulisach pracy w prasie oraz o swoim warsztacie i sprzęcie. Z wieloma z prezentowanych fotografii związane były ciekawe historie ich powstawania. Po przedstawieniu wszystkich prac autor odpowiadał na pytania, kilka z nich sprowokowało ożywioną dyskusję, jednak mimo rozbieżności zdań zebrani rozeszli się do domów w zgodzie i dobrych nastrojach...
 
 
Spotkanie z G. Mehringiem - 1 Spotkanie z G. Mehringiem - 2


Mehring pierwsze szlify zdobywał jeszcze jako uczeń podstawówki - w kółku fotograficznym działającym przy Domu Kultury Kolejarza w Gdyni. Wywarło to na nim na tyle ogromne wrażenie, że fotografia stała się pomysłem na życie i drogą zawodową. Przez wiele lat pracował w zakładach fotograficznych zgłębiając arkana wiedzy od tzw. kuchni. Równocześnie współpracował z prasą, zajmował się fotografią okazjonalną i reklamową. Na początku drogi był więc czas poznawania tajników obróbki zdjęć, później przyszła pora na pracę z aparatem u boku. Za swój pierwszy sukces uważa prezentację swoich prac na wystawie z okazji 1000-lecia Gdańska w siedzibie Rady Europy w Brukseli. W 1999 r. został fotoreporterem "Wieczoru Wybrzeża", a w 2001 r. "Dziennika Bałtyckiego", gdzie pracuje do dzisiaj. W ubiegłorocznej edycji Kosycarz Foto Press otrzymał wyróżnienie, a w V konkursie Fotografii Prasowej Polski Północnej pierwszą nagrodę, czyli nagrodę prezydenta miasta Gdyni..


Podczas spotkania Jan Gackowski wręczył "Nagrodę Prezesa" Monice Walczak-Kozłowskiej i Jarosławowi Kozłowskiemu, jako osobowościom roku 2002. w GTF.

28.01.   •  Odbyło się spotkanie sekcji GTF w Tczewie.
Członkowie sekcji złożyli prace na konkurs "Mały format". Zwycięzcami konkursu zostali S. Borkowski i E Mrozek, których prace prezentujemy poniżej. Gratulujemy.
Stanisław Borkowski - 1 Stanisław Borkowski - 2 E Mrozek
23.01.   •  Podczas pierwszego spotkania sekcji fotografii czarno-białej GTF, Jan Gackowski zaprezentował zebranym czym jest tonowanie oraz jakie daje możliwości w uzyskiwaniu ciekawych efektów.
Uczestnicy mogli na zajęciach np. samodzielnie wykonać odbitki w sepii.
 
16.01.   •  Wieczór autorski Stanisława Składanowskiego "Kaszuby". Kaszuby
Prezentowane podczas wieczoru prace, to efekt przygotowywania materiałów do albumu z serii Bosz Polska "Kaszuby", który ukazał się jesienią 2002 roku.
Na fotografiach Składanowski prezentuje urodę i wyjątkowy charakter regionu nie bez powodu zwanego Szwajcarią Kaszubską. Malownicze jeziora, zabytkowe miasta, zamki i kościoły, a wreszcie barwny folklor Kaszubów ożywający na zdjęciach Stanisława Składanowskiego i jego asystentki Bogumiły Piazzy (która niestety z powodu choroby na wieczór nie mogła przybyć).
Na spotkanie przybyło około 30 miłośników fotografii, którzy z zainteresowaniem obejrzeli prace autora. Zebrani wysłuchali m.in. niesamowitych historii powstawania niektórych zdjęć. Autor opowiadał także o trudach i radościach związanych z wykonywaniem zawodu fotografa.
Wieczór Stanisława Składanowskiego - 1 Wieczór Stanisława Składanowskiego - 2 Wieczór Stanisława Składanowskiego - 3

• Więcej o Stanisławie Składanowskim
• Galeria - Kaszuby 1
• Galeria - Kaszuby 2