Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Wystawy w tym roku

"Wiosna, lato, jesień, zima, cisza" Tomasza Nowaczewskiego

9 lutego - 10 marca 2011

W dniu 9.02.2011 (środa) o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej Tomasza Nowaczewskiego "Wiosna, lato, jesień, zima, cisza" w klubie "Plama" Gdański Archipelag Kultury, 80-460 Gdańsk - Zaspa ul. Pilotów 11

Wystawę można oglądać do 10.03.2011

tomasz-nowaczewski_wystawa-2011-02.jpg

Tomasz Nowaczewski, ur.1958 w Gdańsku -- z wykształcenia ekonomista, od wielu lat zajmuje się fotografią. Swoje prace publikował w czasopismach (m.in. w miesięczniku o podróżach "Voyage") i wystawiał na wystawach Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz na jednej z wystaw poplenerowych w Plamie. Mieszka w Gdańsku i Osieku.

Fotografie prezentowane na wystawie "Wiosna, lato, jesień, zima, cisza" powstały podczas wieloletnich wycieczek autora po lasach i wsiach Borów Tucholskich.

Tomasz Nowaczewski nie tyle stara się realistycznie przedstawić piękno tego regionu, co dąży do podniesienia rangi z pozoru nieważnego szczegółu. Subiektywny odbiór tego szczegółu przez widza, zniekształcenia dokonane przez jego wyobraźnię i pamięć stanowią kolejny etap transformacji wyjściowego obrazu.

Transformacja ta według autora polega nie na odrzuceniu mało istotnych elementów, ale na ich wzmocnieniu; to odbiorca skupiając uwagę na drugorzędnym elemencie dobudowuje do zdjęcia własną nową narrację. Im dłużej zdjęcie podlega temu procesowi, tym bardziej różni się od początkowego obrazu fotograficznego. Tym samym fotografia może wyprowadzić nas poza swój sensualny obraz w stronę tego, czego na niej nie ma.