Ujemną stroną fotografii jest tzw. pstrokacizna. Fotografia jest "pstrokata" gdy zarejestruje z jednakową dokładnością wszystkie plany o linie widziane przez obiektyw, osłabiając przez to lub gubiąc temat główny. Przy świadomej i celowej kompozycji "pstrokacizna" fotografii powinna być zgubiona na rzecz tematu głównego, fotograf stara się ją zgubić już podczas wykonywania zdjęcia.
Zanim naciśniesz spust migawki zastanów się:
Masz wszystko i teraz proponuję zająć się tłem. Przed fotografowaniem (roślina, zwierze, człowiek, budynek) jest tematem głównym ale znajduje się on w jakimś środowisku, które jest tłem. Wieku fotografów przedstawia pogląd, że: szczególną uwagę należy poświęcić kompozycji tła, temat główny sam się komponuje. Gdy zapomni się o skomponowaniu tła może ono konkurować, zmniejszać czytelność tematu głównego. Mamy wiele możliwości wyboru tła w każdych warunkach nawet na wolnym powietrzu.
Rozróżniamy tła bezkształtne i środowiskowe.
W krajobrazie trudno rozróżnić co jest tłem a co tematem głównym. W portrecie, martwej naturze, zdjęciach dokumentalnych, zdjęciach portretowych dla ułatwienia sobie zadanie najlepiej stosować tło gładkie. W zdjęciu portretowym tło jest mało ważne. Ważny jest dokument sytuacji a nie kompozycja.
Życzę pracy nad sobą
i udanych zdjęć
Jan Gackowski
© 2001-2025 GTF oraz autorzy udostępnionych materiałów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użycie zdjęć i materiałów przedstawionych na tej stronie bez zgody GTF jest zabronione. Jeśli podoba Ci się twórczość naszych członków lub chcesz nawiązać współpracę - napisz do nas.
Oryginalny projekt graficzny: Janusz Kozłowski, 2001. Modyfikacja projektu i opracowanie CMS: Adam Dereszkiewicz, 2010. Hosting zapewnia eximius.pl
Korzystając z serwisu gtf.org.pl wyrażasz jednocześnie zgodę na naszą politykę prywatności.