Najstarsze zachowane fotografie grodu znad Motławy wykonano w roku 1860. Zabytki Gdańska fotografował w 1926 r. Jan Bułhak a jego pomocnika, Edmunda Zdanowskiego, tak oczarowało morze, że po latach powrócił na Wybrzeże, aby tworzyć i szkolić młodzież w Liceum Fotografiki (obecnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie).
W trudnych, powojennych warunkach odradzało się życie artystyczne. Miłośnicy "światłocienia" spotykali się we Wrzeszczu, w sklepiku, a następnie w mieszkaniu Józefa Wadowskiego, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Założycielami GTF byli Edmund Zdanowski, Kazimierz Lelewicz i Józef Wadowski, którzy przy pomocy prawnika Grzegorza Konofackiego zarejestrowali stowarzyszenie. Pierwszym prezesem GTF został inż. Kazimierz Lelewicz - jeden z przedstawicieli "szkoły wileńskiej", której estetyka w jakiś sposób przetrwała w naszym towarzystwie do dnia dzisiejszego. Pierwszą deklarację członkowską wypełnił 5.10.1947 roku Tadeusz Wański - mistrz nastrojowych pejzaży - bodaj najwybitniejszy artysta z kręgu GTF.
Do dnia dzisiejszego wydano ponad 700 legitymacji członkowskich, trudno więc wymienić najwybitniejszych artystów z naszego grona. Zdzisław Błażejczyk, Krzysztof Jakubowski, Krzysztof Kamiński, Maciej Kostun, Leszek J. Pękalski, Stanisław Składanowski, Witold Węgrzyn - to tylko kilku najbardziej znanych dziś fotografików.
W 1973 r. w Sao Paulo w Brazylii Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zostało uznane za najlepsze towarzystwo fotograficzne świata. W "złotym okresie" GTF, na doroczne wystawy zgłaszano nawet 600 zdjęć!
W latach 80. należeliśmy do najlepszych towarzystw fotograficznych w kraju - złote medale w Uniejowie w 1981 i 1983 r. oraz Grand Prix w Świdnicy w 1986 roku.
Pasmo sukcesów zostało gwałtownie przerwane w 1989 roku, kiedy to musieliśmy zrezygnować z lokalu na Żabiance, a następnie trzykrotnie zmienialiśmy siedzibę.
Od 1993 do 2003 roku spotykamliśmy się regularnie w Klubie Garnizonowym we Wrzeszczu, obecnie gości nas w swych progach PKM BURDL na Suchaninie. Aktualnie GTF liczy kilkudziesięciu członków. Są wśród nas profesjonalni fotograficy i nauczyciele fotografii, ale także ekonomiści, stoczniowcy czy studenci, dla których fotografia jest szlachetną pasją.
Zgodnie ze statutem zajmujemy się szeroko rozumianym upowszechnianiem kultury fotograficznej - organizujemy wieczory autorskie, konkursy, plenery.
Do GTF może zapisać się każdy miłośnik fotografii, a tych całkiem początkujących zapraszamy na podstawowy kurs fotografii (bezpłatny).
Eugeniusz Nurzyński
© 2001-2024 GTF oraz autorzy udostępnionych materiałów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użycie zdjęć i materiałów przedstawionych na tej stronie bez zgody GTF jest zabronione. Jeśli podoba Ci się twórczość naszych członków lub chcesz nawiązać współpracę - napisz do nas.
Oryginalny projekt graficzny: Janusz Kozłowski, 2001. Modyfikacja projektu i opracowanie CMS: Adam Dereszkiewicz, 2010. Hosting zapewnia eximius.pl
Korzystając z serwisu gtf.org.pl wyrażasz jednocześnie zgodę na naszą politykę prywatności.