Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Wykład 4 Wielkość pola obrazowego

Jan Gackowski

Pole obrazu jest powierzchnią, na której opowiadamy jego treść używając nośników plastycznych. Komponując elementy obrazu rozmieszczamy je na powierzchni co zmusza nas do rozsądnego gospodarowania tą powierzchnią. Są to wielkości rozmiarów negatywu. Radziłbym aby komponować obraz już przy patrzeniu w wizjer aparatu. Zwłaszcza gdy fotografujemy na materiałach odwracalnych. W przypadku obróbki negatyw- pozytyw są dużo większe możliwości zmiany powierzchni obrazu pozytywowego kadrowaniem.

Jeśli oddajemy negatyw do obróbki w minilabach punktów fotograficznych to bardzo starannie wybieramy powierzchnię obrazu (małe możliwości zmiany powierzchni pozytywu).

Wybór powierzchni obrazu negatywu o takim teraz mówię.

Wielkość przedmiotu na obrazie fotograficznym zależna jest od oddalenia aparatu fotograficznego od przedmiotu i ogniskowej obiektywu. Duże znaczenie dla kompozycji ma wielkość względna przedmiotu na powierzchni obrazu. Jest to uproszczenie stosowane dla ułatwienia podziału.

Rozróżniamy trzy plany:

  • plan bliski
  • plan średni
  • plan daleki
  •  

Przedmioty na planie bliskim posiada wielkość większą od połowy odpowiadającego mu wymiaru pola obrazu, np. budynek znajdujący się na planie bliskim , gdy jego wielkość jest większa niż połowa wysokości obrazu.

Plan daleki zawiera przedmioty, których szczegóły są mało widoczne, np. las, na horyzoncie.

Plan średni zawiera się między wymienionymi planami.

Jeśli chcemy sfotografować nasze dziecko w środowisku, w którym się bawi sfotografujmy plan średni. Plan daleki dla naszego dziecka jest nieużyteczny.

Pamiętajmy:

  • Oddalenie od przedmiotu ma decydujący wpływ na wielkość obrazu przedmiotu fotografowanego.
  • Wielkość pola obrazowego jest elementem kompozycji, wielkość tę należy dobrać w zależności od tematu i formy jego ujęcia.
  •  


Życzę pracy nad sobą
i udanych zdjęć

 

Jan Gackowski