Fotograf tworzący obraz na płaszczyźnie fotografii musi przed wykonaniem zdjęcia wybrać jeden punkt, z którego zdjęcie. Jest to punkt widzenia aparatu fotograficznego. Decydujące dla zdjęcie jest punkt widzenia, światło jakie pada na przedmiot fotografowany, ogniskowa obiektywu aparatu, odległość oddalenia aparatu od przedmiotu. Jeśli zmienimy któryś czynnik to następuje zmiana obrazu przedmiotu fotografowanego.
Dziś interesuje nas punkt widzenia.
Na ustalenie punktu widzenia wpływają:
Zmieniając kierunek widzenia powodujemy to, że oglądamy przedmiot fotografowany z różnych stron, co z kolei powoduje zmiany obrazu przedmiotu na materiale fotograficznym. Zmiany te mogą być tak dalekie, że możemy nie rozpoznać fotografowanego przedmiotu.
Odległość punktu widzenia od przedmiotu w mniejszym stopniu wpływa na wygląd obrazu, mimo to ten wpływ jest ważny.
Najpoważniejsze kierunki stosowane przez amatorów fotografii to kierunki poziome: z przodu, z tyłu, z boku. Prowadzi to do pospolitych ujęć. Bardzo rzadko używane są kierunki pionowe: z dołu, z góry, z pochylonej osi obiektywu, co daje ujęcia niespotykane, ciekawe. Oglądałem wiele ciekawych zdjęć, które wykorzystywały takie spojrzenie na świat nie tylko z wysokości oczu człowieka.
Fotografując dziecko zejdźmy z punktem widzenia do poziomu dziecka. Da nam to zdjęcie bez przerysowania dużej głowy dziecka na krótkich nóżkach.
Fotografując osoby starajmy się aby oś optyczna obiektywu przechodziła na wysokości pasa osoby fotografowanej.
Fotografując krajobraz z czystym niebem dajmy horyzont wysoko, pokazując interesującą ziemię. Gdy na niebie mamy ładne chmury przy zachodzie słońca dajmy horyzont nisko.
Pamiętajmy tych kilka uwag a będziemy bardziej zadowoleni ze swoich zdjęć.
Życzę pracy nad sobą
i udanych zdjęć
Jan Gackowski
© 2001-2025 GTF oraz autorzy udostępnionych materiałów. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i użycie zdjęć i materiałów przedstawionych na tej stronie bez zgody GTF jest zabronione. Jeśli podoba Ci się twórczość naszych członków lub chcesz nawiązać współpracę - napisz do nas.
Oryginalny projekt graficzny: Janusz Kozłowski, 2001. Modyfikacja projektu i opracowanie CMS: Adam Dereszkiewicz, 2010. Hosting zapewnia eximius.pl
Korzystając z serwisu gtf.org.pl wyrażasz jednocześnie zgodę na naszą politykę prywatności.