Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Dla mediów

Prosimy o kontakt email na adres

W pilnych sprawach telefonicznie, bezpośrednio z Prezesem (tel 604 188 653)

Informacje o GTF

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne to organizacja non profit istniejąca od 1947 roku. Celem Towarzystwa jest popularyzacja fotografii i wspieranie inicjatyw związanych z tą dziedziną sztuki na Pomorzu. GTF prowadzi kursy fotografii (podstaw fotografii i fotografii czarno-białej), organizuje konkursy i plenery fotograficzne, jest obecny w Internecie.

Członkowie Towarzystwa odnoszą liczne sukcesy artystyczne a ich prace są nagradzane na polskich i europejskich konkursach fotograficznych. GTF tworzą ludzie doświadczeni i młodzi, zawodowi fotograficy i pasjonaci fotografii robiący zdjęcia dla przyjemności. Największym sukcesem GTF jako organizacji jest uznanie go w 1971 w Sao Paulo za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie.

Historia GTF w pigułce

Tradycja spotkań Fotografików Gdańska istnieje od dawna, idea ich sformalizowania ziściła się dopiero po wojnie. W Trójmieście osiedliło się wówczas wielu twórców z najlepszych "polskich szkół fotografii". W 1947 roku Edmund Zdanowski (wilnianin, uczeń Jana Bułhaka - "ojca polskiej fotografii"), Kazimierz Lelewicz (Wilno), Zbigniew Kosycarz (Kraków) oraz Józef Wadowski wraz z prawnikiem Grzegorzem Konofackim dokonali rejestracji stowarzyszenia pod nazwą "Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne". Prezesem został K.Lelewicz a pierwszym członkiem w 1949 Tadeusz Wański (mistrz nastrojowych pejzaży).

Od tamtej pory Towarzystwo wydało blisko 700 legitymacji członkowskich.

W 1971 w Sao Paulo GTF uznano za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie. W latach 80-tych Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne należało do czołowych towarzystw w Polsce.

Trudno jest wymienić najwybitniejszych artystów z grona GTF. Z.Błażejczyk, K.Kamiński, M.Kostun, K.Jakubowski, W. Węgrzyn, Leszek J. Pękalski - to tylko kilku z nich.

Nowe realia ekonomiczne zdruzgotały społeczny ruch artystyczny w kraju. Obecnie funkcjonuje tylko kilka, z kilkudziesięciu towarzystw fotograficznych. Stan liczebny GTF zbliżony jest do tego sprzed pół wieku. Dziś, tak jak przed laty stoją przed członkami Towarzystwa podobne wyzwania. Wśród zmieniających się warunków działania, dają o sobie znać prawa rynku, którym podporządkowane są nowe technologie i mody fotograficzne. GTF chce wyjść im naprzeciw i realizować stare, lecz wciąż aktualne cele w tychże nowych warunkach.