Strona archiwalna GTF (2010-2015)

GTF

Fotografie Eugeniusza Nurzyńskiego

Eugeniusz Nurzyński - Gdańszczanin, rocznik 1953. Ukończył studium fotograficzno-filmowe w Poznaniu oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim (praca magisterska o fotografii socjologicznej).

Początkowo był jazzowym perkusistą. Fotografią zainteresował się w 1981 roku - wówczas wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje,  a obecnie jest członkiem honorowym GTF i GTTF. Od 2006 roku należy do ZPAF. Brał udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych, zdobywając ponad 100 nagród i wyróżnień.

Do 2009 roku uprawiał fotografię analogową - w dokumentalnych cyklach, rejestrował przemiany zachodzące na polskiej wsi, fotografował folklor, ginące zawody, naturalny krajobraz.   Zrealizował 8 dużych cykli: "Rybacy z Orłowa", "Górale z Chochołowa", "Kurpie", "Krajobraz po PGR-ach", "Hel", "Podlasie”, „Trzy Krainy: Swołowo, Zalipie, Soce ”.

Fotografował wyłącznie obiektywem 20 mm na filmach czarno-białych. Aparatem panoramicznym utrwalił tereny w Gdańsku, które niedługo przestaną istnieć: Górki Zachodnie, Wyspę Spichrzów, Stocznię Gdańską.

Obecnie eksperymentuje z formą i kolorem, szuka własnego języka w fotografii cyfrowej.

(01/2012)